
Az utóbbi évtizedekben a műanyaghulladék mennyisége folyamatosan növekszik, és ez egyre növekvő környezeti kihívásokat jelent. A műanyaghulladékok hosszú ideig mennyiségcsökkenés nélkül maradnak fenn a környezetben, illetve bejutnak a talajba is. A műanyaghulladék jelenléte negatív hatással van a növények növekedésére és fejlődésére, illetve az élelmiszer-biztonság romlását eredményezheti.
Tudható, hogy a szárazföldi területek éves műanyagszennyezése többszöröse a tengerek szennyezettségének. Sajnos maga a mezőgazdaság is hozzájárul a termőterületek műanyaggal történő szennyeződéséhez, elég csak a talajtakarókra, az öntözőcsövekre, a traktorgumikra vagy néhány korábban használt vegyszerre gondolni. A mai napig rendkívül keveset tudunk a műanyagszennyeződés közép- és hosszútávú hatásairól, illetve arról, mi történik, ha más szennyezőanyagokkal, például növényvédő szerekkel vagy gyógyszermaradékkal lépnek kölcsönhatásba.
A műanyaghulladék a talajban megakadályozhatja a növények számára bizonyos tápanyagok elérését, ami a növények tápanyaghiányához vezet. A műanyaghulladék jelenléte ráadásul megnehezíti a növények számára a tápanyagok felszívódását, és károsíthatja a növények gyökérrendszerét is. Emellett a talajban élő mikroorganizmusokat is károsíthatja, ami a talaj egészséges ökológiai egyensúlyának megtöréséhez vezethet. Egyes műanyagmaradványok toxinokat tartalmazhatnak, amelyek közvetlen veszélyt jelentenek a növények, állatok és emberek egészségére.
Kulcsfontosságú a műanyagok használatának csökkentése a mezőgazdasági munkák során. Mindenképpen szükséges meghatározni a műanyagok mezőgazdasági felhasználási területeit, ezzel párhuzamosan különbséget kell tenni a káros és az elfogadható felhasználásuk között.
A műanyagszennyeződéssel kapcsolatos kutatásoknak mindenképpen folytatódniuk kell annak érdekében, hogy megértsük a műanyaghulladék teljes hatását a termőtalajra, és jobb megoldásokat találjunk a probléma megoldására. Az emberiség folyamatos fejlődése és terjeszkedése mellett biztosítanunk kell, hogy a környezetünket is védjük, illetve garantálni tudjuk a jövő generációi számára a fenntartható élelmiszer-ellátást.