
Anguilla, a Bahama-szigetek, valamint a Turks- és Caicos-szigetek felkerültek az uniós „adó-feketelistára”; Bermuda, Tunézia és Costa-Rica erőfeszítéseit ugyanakkor értékelte az Európai Tanács.
Az Európai Tanács október eleji ülésén úgy döntött, hogy Anguillát, a Bahama-szigeteket, valamint a Turks- és Caicos-szigeteket felveszi az adózási szempontból nem együttműködő országok és területek európai uniós jegyzékébe. A jegyzék így jelenleg 12 országot, illetve területet tartalmaz:
- Amerikai Szamoa
- Anguilla
- Bahama-szigetek
- Fidzsi
- Guam
- Palau
- Panama
- Szamoa
- Trinidad és Tobago
- Turks- és Caicos-szigetek
- Amerikai Virgin-szigetek
- Vanuatu
A Turks- és Caicos-szigetek újak a listán, a Bahama-szigetek és Anguilla egyszer már felkerült (2018-ban, illetve 2020-ban). A mostani felvétel oka: mindhárom ország, illetve terület (döntően a nullás vagy csak jelképes mértékű társaságiadó-kulcs miatt) olyan nyereséget vonz magához, amely nem tükröz tényleges gazdasági tevékenységet.
„A vállalkozások méltányos adóztatása mindannyiunk javát szolgálja, ezért az EU-nak és a nemzetközi partnereknek közös érdekük, hogy küzdjenek az adóalap-erózió és a nyereségátcsoportosítás ellen. Bízom benne, hogy a jegyzékben szereplő mind a 12 ország, illetve terület teljesíteni fogja a vállalásait, és a lehető leghamarabb végrehajtja az ahhoz szükséges reformokat az adózás területén, hogy amikor majd 6 hónap múlva ismét felülvizsgáljuk e jegyzéket, törölni lehessen őket belőle” – kommentálta a döntést az unió soros elnökségét képviselő Zbyněk Stanjura cseh pénzügyminiszter.
Az adózási szempontból nem együttműködő országok és területek felülvizsgált európai uniós jegyzéke olyan országokat, illetve területeket tartalmaz, amelyek vagy nem folytatnak konstruktív párbeszédet az EU-val az adóügyi kormányzásról, vagy nem teljesítették a szükséges reformok végrehajtására vonatkozó vállalásaikat.
A Tanács azt is megállapította, hogy
- Bermudateljesítette az OECD káros adózási gyakorlatokkal foglalkozó fórumának a tényleges gazdasági tevékenységre vonatkozó követelményeknek történő valóságos megfeleléssel kapcsolatos ajánlásait,
- Tunéziateljesítette az országonkénti jelentéstételre vonatkozó minimumkövetelményekkel kapcsolatos vállalását,
- Costa Ricapedig teljesítette azon vállalását, hogy módosítja a Fórum által károsnak tekintett, a különleges gazdasági övezetekre vonatkozó rendelkezéseit,
így mindhárom országot törölték az aktuális helyzetet áttekintő dokumentum „feketelistájáról”. (Igaz, Costa-Rica továbbra is szerepel a külföldi eredetű jövedelmeknek mentességet biztosító rendelkezésekkel foglalkozó szakaszban.)