
Egyik előző cikkünkben írtunk a szervezetoptimalizálás jelentőségéről, ami segítséget kínál a kis- és középvállalkozások számára a kiszámíthatatlanul változó környezetben történő működés során. A szervezetoptimalizálás fontos részeként említettük a gazdasági és pénzügyi auditot, amely a komplexitással jellemezhető működési területeken egyértelmű összefoglalást biztosít a szervezetben működő alrendszerek hatékonyságáról. Mostani írásunkban az informatikai rendszerek kulcsszerepére igyekszünk felhívni a figyelmet, amelyek a működési struktúrák folyamatos monitorozására és szükség szerinti korrekciójára biztosítanak gyakorlati eszközt.
Az új évezred új folyamatszemléletet eredményezett, ami minőségi előrelépést jelentett a szervezetoptimalizálás tárgykörében is. A vállalati szférában alkalmazott információtechnológia gyors fejlődést eredményezett a követhetetlennek tűnő funkcionális folyamatok áttekintésében, illetve átláthatóvá tette a fejlődést szolgáló értékláncokat.
A kihívás egyre nagyobb, hiszen az egyre komplexebb vállalati folyamatok nyomon követése egyre fejlettebb információs rendszereket követel meg, ráadásul a speciális folyamatszervezési feladatok menedzselése, illetve ezek informatikai megjelenítése szakértői támogatást igényel.
Szerencsére ma már rendelkezésre állnak átlátható, a kkv-szektorra optimalizált, megfizethető rendszerek, amelyek kapcsolatot teremtenek a célirányos tevékenységek láncolata és a szervezetoptimalizálás között; ezek az úgynevezett vállalatirányítási rendszerek, amelyek mind az értékteremtő, mind az azokat támogató folyamatokról naprakész információt képesek szolgáltatni.
A vállalatirányítási rendszerek a működésbeli folyamatokban olyan támogatást képesek megvalósítani, ami kifejezetten az átfutási idők csökkenését hivatott segíteni. Ennek köszönhetően javul a vállalat reakcióképessége, ami piaci előnyt eredményez. Ráadásul a rendszer automatizmusainak köszönhetően csökkenthető a manuális adatbeviteli munka, ami hozzájárul a munkavállalók eredményességének javításához.
Döntéshozatal előtt mindenképpen érdemes megfontolni, hogy egy célzott vállalatirányítási rendszer képes-e versenyelőnyt teremteni számunkra, illetve a ráfordítás arányban áll-e a megtérüléssel. Saját vállalkozásunkra vonatkoztatva kell mérlegelni azt is, hogy az automatizáció milyen mértékben képes csökkenteni az emberi hibákból származó veszélyforrásokat, illetve az alkalmazása milyen törvényi vonzattal bír ránk nézve.