
A Széchenyi Terv Plusz keretében megjelent a „Szociális lakások építése, felújítása, lakhatási körülmények javítása” című (RRF – 3.3.1-22) felhívás.
A felhívás célja lakhatási szegénység enyhítése lakhatási beruházásokkal: új építésekkel, a lakások komfortfokozatának javításával, lakások korszerűsítésével és a mobilitást segítő szociális lakásügynökségi rendszer működtetésével.
A projekt az RRF, vagyis az uniós Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (Recovery and Resilience Facility) támogatásával valósul meg, a keretösszeg 52,396 milliárd forint.
Támogatási kérelmet (április 4-ig) a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Alapítvány konzorciuma nyújthat be (az utóbbi vezetésével).
Súlyos mondatok
A lakhatási körülmények alapvetően befolyásolják a család egészséges életmódját, meghatározóak a gyerekek iskolai és a szülők munkaerő-piaci előmenetele szempontjából. A „felzárkózó települések” jellemzői közé tartoznak ugyanakkor a rendezetlen településkép és ingatlanviszonyok, a túlzsúfolt, komfort nélküli lakások, a rossz higiénés viszonyok, a folyóvíz és fürdőszoba hiánya, az életveszélyes, egészségre káros házak és a közműtartozások. Sok esetben jelen vannak a gyermekek és a szakemberek testi épségét veszélyeztető kóbor kutyák, de közegészségügyi problémát okoznak a rossz higiénés viszonyok, a hulladékok felhalmozódása következtében elszaporodott rágcsálók, élősködők jelenléte is. Az anyagi nehézségek mellett általános a pénzgazdálkodási ismeretek hiánya is, amelynek sokszor következménye az uzsorából, közműtartozásból, hitelfelvételből adódó adósságspirál. Ezen problémák komplex kezelése szükséges – olvashatjuk a felhívásban. A felhívás ezzel összhangban a lakhatási szegénység enyhítését célzó új építéseket, a lakások komfortfokozatának javítását, korszerűsítését célozza. Támogatható tevékenységek (többek között):
- lakásügynökség működtetése,
- lakókörnyezet rendezése,
- tetőkommandó működtetése,
- eszköz és szolgáltatás beszerzés,
- ingatlanvásárlás, építés, felújítás.
A beavatkozások során cél a településfejlesztési, település- és utcaképi szempontok figyelembe vétele, valamint környezeti és szociális fenntarthatóságra való törekvés.